Çocuk Cerrahisi’nin 33 yıllık başkanı Prof. Dr. Hasan Doğruyol emekli oldu

 

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı’nı kuran ve 33 yıl Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Hasan Doğruyol emekli oldu.

BUÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Doğruyol, Rektörlük A Salonu’nda gerçekleştirilen bir törenle emekliye ayrıldı. Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, akademisyenler, iş arkadaşları, öğrencileri ve ailesi Prof. Dr. Hasan Doğruyol’u törende yalnız bırakmadı.

YENİ HAYATINDA BAŞARILAR

Programda söz alan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Hasan Doğruyol ile dostluklarının çok eskiye dayandığını belirtti. Üniversitenin kuruluşundan itibaren yapı taşları arasında bulunan Hasan Doğruyol’un çok önemli akademik çalışmalara imza attığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay; “Hekimliği sebebiyle çok sayıda hastasına şifa dağıtmış, önemli akademik çalışmalar yapmış ve çok sayıda öğrenci yetiştirmiş Hasan hocamıza öncelikle emekliliğinde mutluluklar diliyorum. Kendisini iyi bir şekilde yâd edeceğiz. Törene katılım sayısından da kendisinin çok sevildiğini anlıyoruz. Bundan sonraki hayatının da en iyi şekilde ve verimli şekilde geçeceğine inanıyorum. İnsanlar aktif olduğu sürece aslında emekli olmuyorlar. Burada düzenlediğimiz tören, resmi bir emeklilik törenidir. Hocamız aktif hayattan çekilmeyecektir. Gerek üniversitenin akademisyenlere, gerekse de dışarıdaki dostlarına deneyimlerini aktarmaya devam edecektir. Bundan sonraki hayatında da Hasan hocamıza başarılar diliyorum. Yolu açık olsun” diye konuştu.

KENDİSİNİ TANIMAKTAN ONUR DUYDUK

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya ise konuşmasında Prof. Dr. Hasan Doğruyol’un emekliliğinden dolayı üzüntü duyduklarını söyledi. Hoca ile irtibatlarını asla kesmeyeceklerini belirten Dekan Ekrem Kaya; “Eskisi kadar görüşemeyeceğimiz için üzülüyorum. Ancak hocamız bizim için çok kıymetli, o yüzden mutlaka irtibatımızı kesmeyeceğiz ve görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Asistanlığım döneminden itibaren kendisini tanıma şerefine nail oldum. Hocamızı tanıdıkça daha da sevmeye başladım. Detaycı bir hoca olduğunu anladım. Hatta ‘başarı detaylarda gizlidir’ lafını da kendisinden alarak kullanmaya başladım. Kendisine bundan sonraki hayatında başarılar diliyor, kapımızın kendisine her zaman açık olduğunun bilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

EĞİTİME, BİLİME VE ARAŞTIRMAYA ÖNEM VERİN

Kendisi adına düzenlenen emeklilik töreninde kürsüye çıkan Prof. Dr. Hasan Doğruyol da 33 yıl boyunca Tıp Fakültesi’nde çalışmaktan dolayı onur duyduğunu ve bu süre zarfında çok güzel arkadaşlıklar edindiğini kaydetti. Eğitime, bilime ve araştırmaya her zaman büyük önem verdiğini aktaran Prof. Dr. Doğruyol, alttan gelen doktorların ve doktor adaylarının da bu doğrultuda hareket etmeleri nasihatinde bulundu.

Dostlarının, iş arkadaşlarının ve ailesinin de duygularını paylaştığı törenin sonunda Prof. Dr. Hasan Doğruyol’a verdiği emeklerden dolayı üniversite yönetimi tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

PROF. DR. HASAN DOĞRUYOL KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1973 yılında mezun olan Dr. Doğruyol, aynı yıl Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kürsüsü'nün ilk asistanı olmuştur. Bu kürsüde uzmanlık eğitimini 1978 yılında tamamladıktan sonra 1983 yılında doçent olmuş, 1988 yılında ise profesörlüğe yükseltilmiştir. 1980 yılında Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalını kurmak için görevlendirilmiş ve bu amaçla gönderildiği Birmingham-İngiltere'de çocuk cerrahisi eğitimini tamamlayarak 1985 yılında Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalını ve daha sonra da Çocuk Ürolojisi Bilim Dalını kurmuştur.

Prof. Dr. Hasan Doğruyol, Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzmanıdır. Halen, Türkiye'deki çeşitli bilimsel dernek üyelikleri yanında, British Association of Paediatric Surgeons (BAPES), British Association of Paediatric Endoscopic Surgeons (BAPES) ve European Pediatric Endoscopic Surgeons gibi uluslararası bilimsel kuruluşların üyesidir.

Kuruluşundan bugüne Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hasan Doğruyol, sekizi akademisyen olmak üzere 27 çocuk cerrahisi uzmanı, 2 çocuk ürolojisi yandal uzmanı yetiştirmiş, döneminde Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi eğitim programları Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) tarafından akredite edilmiştir. Hasan Doğruyol, "Çocuklarda Parenteral Beslenme, Bilimsel Makale Yazımı, Modern Tıpta Asepsi ve Antisepsi, Çocuk Cerrahisinde Etik Sorunlar, Tıpta Bilimsel Yayın Hazırlama Teknikleri, Çocuklarda Laparoskopik Cerrahi, Food And Drink Guide For Muslim, Müslümanlara Yeme İçme Rehberi, Katkı Maddeleri ve Zararları" gibi kitap ve kitap bölümleri yanında, Türkçe ve İngilizce yüzden fazla bilimsel makalesi yayınlanmış ve bir o kadar da bildirisi çeşitli kongrelerde sunulmuştur. Çocuk cerrahisinde gastrointestinal sistem cerrahisi, laparoskopit cerrahi, anorektal malformasyonlar, total parenteral beslenme ve tıp etiği temel ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

Diyanet İslam Ansiklopedisi'nde Türk hekimlere ait biyografileri kaleme almış, Tıbbi Etik alanında yeni kavramların tanıtılmasında katkıka bulunmuştur. Uzun yıllar Beslenme Kurulu'na başkanlık etmiş ve emekli olana kadar Hastane Etik Kurulu'nun onursal başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Hasan Doğruyol, Ayşe Doğruyol ile evli olup, üç çocuk babası ve 2 torun sahibidir.